Jdi na obsah Jdi na menu

Zlatý poklad na Čertových kamenech

11. 5. 2014

„Na Velký pátek každého roku se otvírá brána ve skalách, která vede do nitra. Zde se nachází síň, v níž je uschováno množství zlata.

Šťasten ten, kdo přijde v pravý čas; může si vzít zlata, kolik jen unese. V 1 hodinu se však brána zase uzavře a běda tomu, kdo v síni přeslechne hodinu uzavření brány. Jeho osudem bude smrt hladem.“

 Na této všeobecné pověsti je vystavěna následující zvláštní skazka:

Kdysi přišla matka se svým jediným dítětem, milým hošíkem, v tu šťastnou hodinu k právě otevřené skále. Nemohla odolat pokušení získat zlato a shrabovala všechen poklad dohromady, co jen ve spěchu mohla popadnout. Pak se kvapem ubírala k východu. Tu se skála zavřela. Až nyní si nešťastnice uvědomila, že její dítě, její nejdražší synek zůstal uvnitř.  S rukama plnýma zlata na své děťátko vůbec nemyslela. Jak chudá nyní byla při všem tom bohatství! Nic nemohlo zachránit jejího miláčka, nenávratně byl ztracen. Jak toužila po jediném pohledu jeho modrých oček! Jak ráda by vrátila všechno zlato, jen aby mohla alespoň jednou pohladit jeho blonďatou hlavičku!

 

Výše uvedený text je použit z německy psané kroniky č. 1 obce Česká Ves z let 1921 - 1945. Z kurentu přepsal Roman Janas. Do češtiny přeložila Mgr. Jana Reichlová.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář