Jdi na obsah Jdi na menu

z archívu kroniky

25. 10. 2009

ObrazekPřed rokem 1938 byla většina obyvatel České Vsi německé národnosti. Žily zde jen asi 4 české rodiny, kterým bylo v nastalé politické situaci vyhrožováno, násilí se však přece Němci neodvážili. Na podzim 1938 přichází obsazení obce německou armádou a okamžité zatčení několika německých komunistůa antifašistů. V té době se počet obyvatel pohybuje kolem 3100. Jsou obsazeny všechny domy i nevyhovující dřevěnky, ve větších domech bydlí i několik rodin. Mužské obyvatelstvo brzy odchází sloužit do druhé světové války v řadách wehrmachtu, SA nebo SS. Jako pracovní síly naopak přichází postupně zajatci armád, které se postavily do cestu fašistickým plánům o světovládu.

   Tak v Řetězárně pracuje asi 60 sovětských občanů, 30 angloamerických zajatců, 25 Francouzů a 15 Čechů. Mnozí jiní pracují u místních sedláků, všichni jsou stále voděni strážemi, vězněni jsou v dřevěných barácích za továrnou a za pozinkovnou.

   V továrně se stále pracuje na tři směny, vedle řetězu se vyrábí i součástky do tanků a obrněných vozidel.

   Na podzim roku 1944 se pod tlakem Sovětské armády přibližuje fronta k hranicím Československa. Do obce jsou zavlečeni další příslušníci mnoha národností v počtu asi tří set. Jsou ubytování v hostincích a donuceni v okolí obce, po okraji lesů a na svahu Zlatého chlumu kopat zákopy, palebná stanoviště a protitankové zátarasy. Z místních obyvatel se těchto prací zúčastnili členové nacistické strany NSDAP.

   Civilní obyvatelstvo se bálo blížící se fronty, ale nestěhovalo se. Nebylo kam, "tisíciletá říše" se hroutila. V březnu 1945 přeletěl nad obcí svaz amerických bombardéru a svrhl 7 bomb. Zahynul francouzský zajatec Raynold Bary (nar.1924 - zemř. 12.12.1944) a místní občanka Sofie Kaps (nar. 10.4.1875 - zemř. 12.12.1944).

   Fronta se valila polskou rovinou na západ. Ustupující fašisté se ani nepokusili zachytit ve zdejších horách. Zůstalo zde jen několik menších oddílu, s úmyslem spíše se ukrýt, než bojovat. Německé velitelství odvedlo koncem dubna všechny zajatce i pracovníky na zákopech do sběrného tábora v Bukovicích. Fronta se přímo naší obce ani okolí přímo nedotkla.

   Sovětská armáda přišla do České Vsi 8. května 1945 v 15 hodin. Byly to jednotky ze směru lesem od Rejvízu a další od Jeseníku. Obcí také projelo 5 sovětských tanků, které se zase vrátily do Jeseníku. S odporem se zde Sovětsá armáda již nikde nesetkala. Její velitelství si vybralo za své stanoviště dům číslo 307, kde bývaly jesle.

   Civilní německé obyvatlstvo nevycházelo po celé dny z domů. Několika sovětských občanů, kteří se při ústupu Němců ukryli, se ihned ujala Sovětská armáda. Rudoarmějci pročesávali vesnici i okolní lesy, kde byli ještě poschováváni němečtí vojáci. Jejich zbytky však už nekladly odpor a vzdávaly se.

(z archívu kroniky obce)

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář