Jdi na obsah Jdi na menu

Pomník Franz a Albert Latzel

25. 10. 2009

K přírodnímu pomníku se vydáme po cestě vedoucí nad Českou Vsí do Studeného Zejfu a ústící v první zatáčce silnice na Čertovy kameny. Asi po čtyřech stovkách metrů od zatáčky nalezneme pod cestou opravený krmelec. Nalevo od něj dosud vidíme agrární haldu z dob, kdy se zde ještě rozprostírala pole, která bylo nutno pravidelně čistit. Podél ní se pak vydáme padesát etrů dolů, až narazíme na dva metry široký kámen - symbolický památník.

Na kameni nás v jeho pravé části upoutá hákový kříž. Pod ním pak čteme nápis: Zur Erinerung an Franz Latzel 21. 9. 1911, 1941 und Albert Latzel. (Na památku Franze Latzela a Alberta Latzela). Germánské runy před životopisnými letopočty Franze Latzela uvádějí jeho narození a úmrtí. Uprostřed tohoto nápisu musel být černý kovový kříž, jehož zbytek se docoval dodnes. Tento kámen má být vzpomínkou na českoveského vojáka Franze Latzela a na některého jeho příbuzného. Oba muži pravděpodobně padli ve druhé světové válce v řadách říšskoněmecké armády.

Nápis vysekaný na kameni je kvůli povětrnostním vlivům již špatně čitelný.

 

(PS:

Od komise pro německé válečné hroby v Kasselu jsem obdržel dlouho očekávané informace o „našem“ ztraceném Franzi Latzelovi, vojáku Wehrmachtu, jehož bratr vytvořil v lese pomník na jeho počest.

 Podle dostupných informací z dokumentu se Franz Latzel narodil 22. 9. 1911 V České Vsi u Jeseníku(Sudety). Ovšem na vytesaném kameni je datum 21. 9. 1911.

Utopil se při koupání v Opole v Horním Slezsku 12. 7. 1941, byl pochován na hřbitově v České Vsi v rodinné hrobce. Podrobnější informace o jeho smrti nejsou známé.

Albert Latzel pravděpodobně zahynul v zajateckém táboře kdesi v Polsku. Tato informace je předmětem dalšího šetření.)

 

Místo je součástí interaktivní mapy: zde

 

Náhledy fotografií ze složky Pomník Latzel

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář