Jdi na obsah Jdi na menu

Pompefloss/Pompebach

18. 5. 2014

Pompefloss/Pompebach

„Pompefloss“ neboli „Pompebach“ protéká romantickým pozemkem „Pompegründl“ a je nazván podle majitele hospodářství č. 176 „Pompe“, u jehož hospodářství ústí potok do Bělé.

 Jmenovaný potok vyvěrá na severním svahu Zlatého chlumu z Mysliveckého pramene, ležícího v biskupsko-knížecím revíru Široký Brod. Za bezvětrných dnů je slyšet „zurčení =bublání“ tohoto pramene až do výše, kde se nachází hospodářství č. 154 (Josef Böhm), a odtud získal potok také ještě pojmenování„Schollfloss“ (zvučící říčka). Johann Sonnenberg označuje ve své „Vlastivědě politického okresu“, vydané 1893, potok Pompebach názvem „Reineltbach“, protože předpokládal, že tento potok má svůj pramen u Reineltových kamenů (dnes Pekelník nebo Bělák).

Ačkoliv dnes už to není aktuální, neodpovídá toto označení skutečnosti. U hospodářství č. 156 (Adolf Kunert) opouští Pompefloss biskupsko-knížecí revír Široký Brod a protéká dále severním směrem přes hospodářství č. 157 (Vinzenz Harich), č. 159 (Vinzenz Müller), č. 160 (Christine Peter), č. 161(Albin Reichel), č. 163 (Josef Gröger), č. 164 (Franz Kirchner), č. 169 (Rudolf Harich), č. 170 (Franz Priessnitz), č. 171 (Alfred Spielvogel), č. 174 (Sofie Gröger) a na hospodářství č. 176 (Josef Pompe) tvoří na více místech hranici s hospodářstvím č. 179 (Gustav Pompe). Poté, co potok na výše zmíněném statku č. 176 především uvádí do provozu vodní kolo malého obilného mlýna, na kterém se mele obilí pro dobytek, dále pohání zařízení stoupy, která byla zřízena asi před 50 lety (1875) a kde se nyní melou kroupy, vlévá se mezi domy č. 177 (Karolina Schubert) a č. 178 (Josef Gottwald) do Bělé. Délka toku: 2500m.

 

maly-obilny-mlyn-na-hospodarstvi-c.-176.-fotografoval-rolf-sladetschek.jpg

 

Malý obilný mlýn na hospodářství č. 176. Fotografoval Rolf Sladetschek

 

 

zarizeni-stoupy-na-hospodarstvi-c.-176.-fotografoval-rolf-sladetschek.jpg

 

Zařízení stoupy na hospodářství č. 176. Fotografoval Rolf Sladetschek

 

 

snimek-heinricha-kupetze--ucetniho-z-ceske-vsi..jpg

Snímek Heinricha Kupetze, účetního z České Vsi.

 

 

 

pompe-soucasnost.jpg

Pompeho potok v současnosti, foto: Roman Janas

 

 

 

Na závěr bych jen připomněl, že čísla popisná jsou stejná, jako byla v roce 1921, kdy se psala německá kronika. V zájmu zachování autentičnosti příspěvku jsem proto ponechal i německá jména.

Z kurentu přepsal Roman Janas, do češtiny přeložila Mgr. Jana Reichlová.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář