Jdi na obsah Jdi na menu

Školní rok 1945-46

4. 3. 2010

  

 

Obrazek

1945 -46

Tím, že osídlování České Vsi během měsíce září velmi pokročilo a na obci bylo přihlášeno už několik set obyvatel, bylo nutno otevřít českou školu. Jako první učitel byl ustanoven okresním škol. výborem ve Frývaldově Bohumír Buček, řídící učitel z Podkopné Lhoty, okres Zlín. Z této vesnice a z nejbližšího jejího okolí se přistěhovalo do České Vsi asi 35 rodin.

   Zápis do školy byl proveden dne 14. října 1945 a dne 15. října 1945 začalo vyučování a to s 56 žáky. Téměř každého dne přistupovali noví a noví žáci, takže po nástupu druhého učitele, Bohumila Bouchala, který působil dříve na obecné škole v Dobromiticích okres Přerov a na zdejší škole začal vyučovat dne 22. října, měla škola 78 žáků, koncem listopadu v I. třídě 65, v II. třídě 46 žáků. Byli přijati i žáci německé národnosti, kteří dostali povolení od správního komisaře, že mohou navštěvovat českou školu. Koncem ledna 1946 stoupl počet dětí v I. třídě na 91 žáků (1., 2. a. p. r. ) - vyučoval Boh. Buček, v II. třídě na 75 žáků (4. a 5. p. r. ) - vyučoval Boh. Bouchal.

   Dne 1. února 1946 nastoupila na zdejší školu učitelka Anna Havelková z Blanska. Byla ji přidělena I. třída - 1. post. ročník. II. třídu (2. a 3. post. roč. ) vyučoval Boh. Buček, III. třídu (4. a 5. post. roč. ) Boh. Bouchal. V měsíci lednu byla otevřena mateřská škola s 25 zapsaných žáků. Učitelka mat. školy Marie Štihelová pro nemoc vyučovala pouze týden a 1. února vyučuje na mat. škole Libuše Pastrňáková.

  Dne 10. března nastoupil službu na zdejší škole uč. Ladislav Frgal, vyučoval na obecné škole ve Vlčici, okres Frývaldov. Třídy pak byly rozděleny následovně:

    I. třída - 1. post. roč. - třídní. uč. Anna Havelková

    II. třída - 2. post. roč. - třídní uč. Boh. Buček

     III. třída - 3. a 4. post. ročník - třídní uč. Ladislav Frgal

     IV. třída - 5. post. roč. - třídní uč. Boh. Bouchal

Od 1. května 1946 byla ustanovena na zdejší školu uč. čekatelka Marie Trávnická z obecné školy ve Fryštáku okres Holešov. Byla ji přidělena 3. třída ( 3. p. r. ), 4. třídu (4. p. r. ) vyučoval Ladislav Frgal, obsazení ostatních tříd zůstalo nezměněno. Tím byly všechny třídy obsazeny a měly následující počet žáků:

   I. třída - 35 žáků, II. třída - 31. žáků, III. třída 35. žáků, IV. třída 27 žáků, V. třída - 39 žáků, celkem tedy 167 žáků.

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Obecná škola

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář