Jdi na obsah Jdi na menu

Marcel Pipek

19. 3. 2010

 

Obrazek

„THE SKY IS THE LIMIT“

Příběh cyklisty Marcela Pipka
Tato práce si klade za cíl zmapovat životní cestu Marcela Pipka. Období formace dětské sportovní duše, období radikálních změn, období těžkých úrazů. Je však zdravotní úraz nepřekonatelnou překážkou? Marcel Pipek svým suverénním vítězstvím na olympijských hrách v Athénách dokázal, že pro něj hranice neexistuje. Nesmírnou pílí a houževnatostí ukázal, že ani v běžném životě, ani v profesionálním sportu není handicap překážkou. Je to pouze nasměrování nové životní etapy.
 
Dětství a první sportovní úspěchy
Marcel Pipek je rodákem z malého města na severu Moravy, z Jeseníku. Narodil se 8.10. 1969 a již od útlého dětství byl rodiči veden ke sportovní gymnastice. Na konci prvního stupně základní školy přešel do tehdy nově otevřené sportovní školy a začal se aktivně věnovat běžeckému lyžování. Gymnastika mu však zůstala. Začaly se dostavovat první úspěchy a odborníci rodičům doporučili, aby syna přihlásili do sportovního oddílu gymnastiky. Bohužel nejbližší možnost byla v 50-ti km vzdáleném Šumperku. Sport byl vždy u Pipků na prvním místě. Jeho starší bratr Petr již v té době pracoval jako učitel sportu na sportovní škole v Jeseníku. A tak bylo rozhodnuto, že Marcel bude navštěvovat základní školu v Šumperku, bydlet na privátě a veškerý volný čas věnovat sportovní gymnastice. Od 13-ti let pravidelně jezdil v neděli na privát. Dnes to hodnotí slovy, že z hlediska osamostatnění dítěte,..„je to drsný, ale výborný způsob“. Zde působil rok a následně odešel do střediska vrcholového sportu do Brna, kde nastoupil do gymnastické školy. Úspěšně vykonal talentové zkoušky na sportovní gymnázium a ve středisku vrcholového sportu zůstal. Tady přivyknul tvrdému tréninku. Naučil se osvědčeným trenérským principům, poznal obrovský význam regenerace. Denně 5-ti hodinová dřina. Domů jedenkrát za měsíc. Tvrdá vojna. To vše v Marceli zůstalo dodnes. Zautomatizovaný systematický trénink naučený v mládí se do paměti vryl tak, že ve kterémkoliv sportu končí Marcel mezi prvními.
 
Motokros mladého Pipka úplně pohltil
 
Ve druhém ročníku musel kvůli opakovaným drobným zraněním vrcholového sportu nechat a vrátil se zpět do Jeseníku, kde pokračoval ve studiu gymnázia. K nelehkému odchodu napomohl i sám fakt, že již nějakou dobu pokukoval Marcel po motokrosovém sportu. A doma by se mu mohl věnovat naplno. Vysněné přání bylo vyslyšeno a otec koupil motokrosový speciál. Zde se uplatnila tvrdě nabytá zkušenost z gymnastiky. Rovnováha, orientace ve vzduchu, fyzický fond, to vše byly nesporné přednosti. Bylo vidět, že Marcel má pro motokros talent. Během dvou let se dostal na mistrovství republiky a krátce nato do motokrosové reprezentace republiky. Lze říci, že během dvouleté přestávky Marcel pouze přešel z gymnastické reprezentace do reprezentace motokrosové. Po maturitě musel nastoupit na povinnou vojenskou docházku. A dveře do Dukly Praha se pootevřely. Tehdejší výběr do Pražské Dukly probíhal systémem 9 mechaniků a jeden jezdec. Marcel měl velké štěstí a díky dobrým výsledkům sítem prošel. Během dvou let se zařadil do evropské elity. V roce 1989 odchází z Dukly s titulem Mistra republiky v kategorii ´kubatura 250´. To byl zřejmě moment, který rozhodl, že další rok získal angažmá v německém profesionálním týmu. Zde působil celé tři roky, účastnil se mistrovství Německa a různých evropských šampionátů. Dle sponzorské smlouvy chyběl poslední závod. Pak chtěl odjet s manželkou a dvouletou dcerkou na dovolenou a pomalu se se sportovní kariérou motokrosového závodníka rozloučit.
 
Proč a jak se Marcel Pipek dostal mezi paralympioniky?
 
Chyběl mu poslední závod sezóny. Tříletá klubová smlouva vypršela. Mělo následovat rozhodnutí co dále… Den před osudným závodem trávil Marcel čas se svoji ženou a dítětem na koupališti. Shodou náhod pozorovali staršího pána na vozíčku, jak se snaží do areálu přes několik schodů dostat. Tehdy si uvědomil, jak život člověka upoutaného na vozík může být strašný. Asi to byla ironie osudu. Druhý den se konalo u Stuttgartu ve městě Thübingen mistrovství Německa. Krátce po startu došlo k hromadnému pádu, kde uvíznul i Marcel. Poraněná páteř, převoz helikoptérou do specializované nemocnice. Po překonání tří nejkritičtějších dnů po operaci bilancoval Marcel svůj život. Má ženu, krásnou dcerku, sportovní úspěchy. Chybělo mu něco? Mám zůstat u své partnerky a být jí tak na obtíž? Jaký to povedeme život?
Zde se ukázal obrovský vliv rodiny. Jakékoliv „nabourání“ v životě, jakákoliv životní ztráta či ponaučení vede k nasměrování života trochu jinam. Někdo se uzavře. Pro jiného končí celý svět. Marcela podržela nejbližší rodina. Znovu začal žít, cítit, prožívat. Pomalu jezdívá plavat a poznává nové dosud nepoznané. Po dvou letech rekreačního či rehabilitačního plavání jej pozval na mistrovství republiky v plavání Jan Nevrkla. Marcel byl zásadně proti tomu. Vrcholový sport poznal a něco podobného ho nemohlo neoslovit. Byl však přesvědčen, že jde o sportovní akci, kde nejde o vítěze. Tak tedy, proč ne? Zkusil gymnastiku, byl mezi nejlepšími. Zkusil motokros, skončil ještě výše. Teď skočí do bazénu, zaplave pár temp na znak a je opět vítězem! Tak se dostal ke sportu po druhé v životě.
Postupně se dostal do komunity se zdravotním postižením. Našel nové kamarády a objevil tehdy nový sport. Handbike. Ve světě již má určitou tradici, k nám se však dostal mnohem později. Kamarádi plní očekávání se vrhli na tento nový sport a Marcel se nechal jimi strhnout. Nejprve jen v mezích turistiky a rekreace. Ale duše sportovce na sebe nenechala dlouho čekat. Byl pozván do Itálie na půl maratón. A skončil s velkým překvapením šestý (!), nejlepší z našich! O dva týdny později se nechal přemluvit k účasti na evropském šampionátu ve Francii. Dojel třicátý, opět nejlepší z našich. Následovalo Švýcarsko, 16-té umístění v horské časovce. Louny, seriál evropských závodů, 3. místo! A to už se vedoucí evropských týmů po očku dívali, kdože to vlastně ten Pipek je! Jezdí na nejhorším kole, trénuje sám bez pomoci trenéra… To se už Marcel dostal do úplné evropské špičky. Vyvstala otázka, kde pořídit závodní speciál? Nakonec se pomocí sponzorů povedl sehnat.
Rozhodující závod, který posunul amatérského handbikera do pozice, kdy s ním už „počítají“ i funkcionáři z ČPV, se jel v Teplicích. Na základě umístění se Marcel dostal do úzkého olympijského výběru. A to byl moment, kdy začíná systematická zimní příprava na letní olympiádu. Součástí zimního období bylo únorové dvoutýdenní soustředění na Mallorce, kde spolu s Němci, Francouzi a dalšími handbikery najezdil přes 600km. Skrz tvrdý neúprosný trénink si vysloužil přezdívku, „deštivý blázen z Čech“. Sebemenší déšť byl důvodem ostatních pro přerušení tréninkového dne. To však neplatilo pro Marcela. „Snažil jsem se urvat každou chvilku, kdy jsem mohl být na silnici. U nás je metr sněhu, kde bych tak lehce přišel k takovýmto výhodným tréninkovým podmínkám?“ Pomalu se blížilo jaro a Marcel musel vyřešit problém načasování vrcholu. Říká, že on není schopen mít jeden vrchol sezóny, ale potřebuje dva oddělené dlouhou pauzou. Tak si určil květen a září. Vše přesně rozpracoval, už jen mít určitou míru štěstí… a snad to vyjde.
 
Athény 2004 – letní olympijské hry 
 
Měsíc před odletem na Athénský poloostrov ho navštívil německý výrobce handbikových speciálů a nabídnul Marcelovi, že mu jeden takový poskytne s tím, že by bylo škoda, propásnout olympijskou šanci jen kvůli špatnému materiálnímu zabezpečení. Oba se dohodli a Marcel odlétá do Athén s týdenním zpožděním, zato však s prvotřídním na míru postaveným kolem.
Českou olympijskou výpravu tvořilo 136 osob, z toho polovinu handicapovaných. Olympijská vesnička byla dokonale střežena nádherně vybavena. Výborná strava v jídelně o velikosti fotbalového hřiště. Sportovci vzájemně navštěvovali sportovní klání, povzbuzovali se. Rivalita panovala jen mezi soupeřícími sportovci při závodě. Marcel vítěznou časovku zprvu hodnotil velice střízlivě. Terén byl zvlněný s krátkými stoupáními a rychlými sjezdy. „Já mám raději dlouhé stoupání, kde si jedu svým tempem. Krátké zalamováky jsou pro mě náročnější.“ Ještě čtvrt hodiny po dojezdu nebylo jasné, kdo vlastně vyhrál. Totiž každé postižení je obodováno určitým počtem bodů a ty se „přičítají“ k samotnému sportovnímu výkonu. Nelze tedy ihned stanovit vítěze. Bodovací systém byl stanoven na základě míry postižení. Např.osoba s amputovanou nohou pod kolenem má zcela jiné dispozice než osoba ochrnutá na dolní končetiny. Vzápětí po dojezdu přichází rozhodčí k Marcelovi a oznamuje „Mr.Pipek, you are the first!“ „V tu ránu mi vytryskly slzy!“
Nekonečné hodiny dřiny. Nekončící tréninky. Bolest. Únava. Sebekázeň…Teprve tady při vztyčování vlajky za doprovodu české hymny si Marcel uvědomil, čeho všeho lze i při takovém omezení dosáhnout.
 
 
 
Zajímavosti:

 
 
· datum narození:8.10.1969
 
 
· narozen ve znamení:váhy
 
 
· svátek:12.října
 
 
· typ handbiku:Schmicking S3 Overdrive 28" model 2006
 
 
· stav:ženatý
 
 
· vzdělání:středoškolské s maturitou
 
 
· zaměstnání:podnikatel-spolumajitel firmy GOON
 
 
· oblíbený doplněk stravy od Nutrendu:Isodrinx, Gainer 30-čokoláda, Regener, EasyCrunch-tyčinka
 
 
· oblíbené jídlo:ryby, těstoviny, smažený sýr
 
 
· oblíbené pití (alko):pivo, šampaňské
 
 
· oblíbené nealko pití:čaj s medem a borůvkovou hopsinkovou šťávičku
 
 
· oblíbená hudba:hip hop, taneční hudba, Linkin Park
 
 
· oblíbený typ žen:nenápadné, upřímné a sexy
 
 
· oblíbený typ závodu:časovka jednotlivců
 
 
· doplňkový sport:plavání, posilovna
 
 
· koníčky:adrenalin-čtyřkolka, vodní skútr, ruleta, video hry
 
 
· domácí zvíře:německý ovčák-Dag
 
 
 
Nejlepší dosažené výsledky:
 
 
 
 
 
 2003:
 
 
· Vicemistr Evropy v časovce-Teplice ČR
 
 
 2004:
 
 
· Paralympijský vítěz z Athén v časovce
 
 
· Vítěz celkového pořadí v EHC-Evropský pohár
 
 
· Vicemistr světa v super maratonu 177 km Lausane SUI
 
 
· 1.místo v MČR
 
 
 2005:
 
 
· Mistr Evropy v časovce-Alkmaar NLD
 
 
· 3.místo v silničním závodě na ME-Alkmaar NLD
 
 
· 1.místo v MČR
 
 
 2006:
 
 
· Mistr světa v časovce-Aigle SUI
 
 
· 3.místo v silničním závodě na MS-Aigle SUI
 
 
· 1.místo světové série Wild West Australia-Perth
 
 
· 1.místo v MČR - Louny
 
 
 2007:
 
 
· 1.místo MČR - Louny
 
 
· 5.místo v časovce na MS-Bordeaux Francie
 
 
· 5.místo v silničním závodě na MS-Bordeaux Francie
 
 
· Vítěz celkového pořadí v ČPH-kategirie B

 
 
Vlastní komentář jezdce:

 

Miluji adrenalin a rád posouvám hranice sportovních výkonů „ the sky is the limit“


Fotogalerie Marcela Pipka:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář