Jdi na obsah Jdi na menu

Cerman František

František Cerman  

Před pár dny jsme se mohli rozloučit s panem Františkem Cermanem. S člověkem, který nikomu neublížil a přesto musel v životě vytrpět mnohé útlaky komunistického režimu. Jeho život by vydal na celou knihu. Bohužel jsem se s panem Cermanem setkal až na sklonku jeho dlouhého života. Bylo mi ctí vyslechnout si z jeho úst, alespoň ve zkratce, co se mu v životě přihodilo. Byl velmi rád, že se najde ještě někdo, kdo jeho příběh bude šířít dál s vědomím, aby se již nikdy nic podobného neopakovalo.

Vše začalo krátce po druhé světové válce, když se k moci dostali komunisté a začali prosazovat svou moc. Otec František Cerman st. Vlastnil v obci Čistá 16 hektarů půdy. Během roku 1949 probíhaly, jako jinde v zemi, schůze týkající se založení JZD. Bratr Vladimír Cerman se rozhodl k neuváženému činu při jedné takové schůzi. 29. Prosince 1951 ve 21:30 vystřelil do okna hostince U Trejbalů. Úlomek střely z vojenské pušky rozbil žárovku v místnosti. Krajská správa StB kvalifikovala tento čin jako teroristický útok na věřejného činitele. Vladimír Cerman byl podezříván hned na začátku a 20. dubna 1952 byl na něj nasazen agent StB jménem „Sedlák“. Při zinscenovaném odchodu do zahraničí byl Vladimír Cerman zatčen orgány Stb v Karlových Varech.

Následovalo zatčení Františka Cermana st., bratra Františka Cermana ml. a dalších třech osob. Již první výslechy byly zahájeny s velkou brutalitou. (Jak o tom píše Jiří Málek: Justiční vražda Vladimíra Cermana ve sbírce Lukáše Babky a Václava Vebera: Za svobodu a demokracii III. Třetí (protikomunistický) odboj.))

 „Tak vyšetřovatel Jaroslav Novotný hned v Nové Pace uvítal zatčeného Františka Cermana ml. při příchodu do vyšetřovny Stb takovou ranou do nosu, že mu ho přerazil a způsobil otřes mozku s trvalými následky. Zbil ho pěstmi, zkopal a vyhrožoval zatčením manželky a dalších příbuzných, pokud se nepřizná k neexistující trestné činnosti. „

I tento proces se stal odstrašujícím, jako mnoho jiných z té doby.

Následky byly pro všechny kruté: Františkův bratr Vladimír dostal trest smrti. Byl pověšen dne 11. 10. 1952 v 5:21 hod v Pankrácké věznici ve svých sedmadvaceti letech. Nepomohla ani snaha Vladimírovy maminky, která se domáhala slyšení u Gottwalda. Poslední slova, které Vladimír řekl své mamince byla: “Maminko, tolik bych si přál žít.“

-          Stanislav Ježek si vysloužil 20 let

-          Jiří Zaplatílek 6 let

-          František Cerman st. 12 let

-          Stanislav Ježek st. 12 let

-          František Cerman ml. 3 roky

Rodiny všech zmíněných byly vystěhovány i s malými dětmi a přišly o veškeré jmění.

 

Zvlášť negativně hovořil pan Cerman o státní prokurátorce Ludmile Matušínské, která podle jeho slov hravě zastínila známou prokurátorku Marii Polednovou. O to víc si vážil svou ženu, která všechny tyto útoky vydržela.

Pan Cerman strávil tři roky v Jáchymově. Pamatoval si na jistého Lojzu, který létal za války na západě a obdržel angl. vyznamenání. Dostal 10. let. Když se jej ptal, proč neutekl. Odpověděl, že mohl, ale měl rodinu a tu, by tady nenechal.

V 56. Letech propustili jeho otce a dokonce mu vrátili hospodářství.

Také s úsměvěm vzpomínal na své mládí, když mu bylo deset let, proběhl běžný handl a nějaký čas strávil v německé rodině u známých. Místo něho zase přišel k nim syn z této německé rodiny. Německá vesnice se jmenovala Lauterwasser.

 

Bohužel jsem pana Cermana nemohl poznat víc. Nechť je alespoň tato forma rozloučení věnována  jako tichá vzpomínka panu Františku Cermanovi. Jeho přáním bylo, aby lidé nezapomínali.

Nezapomínejme...

cerman-vladimir.jpg

 

 

 

 Vazební fotografie Vladimíra Cermana (zdroj: ABS)

 

 

 

 

hrdlicka.jpgFotografie agenta "Sedláka" (B. Hrdlička), který pracoval v 50. letech pro StB Hradec Králové v roli provokatéra (zdroj  ABS)

 

 

 

 

---

 

 

frantisek-cerman.jpg

Pan František Cerman s pravnučkou Karolínkou ve svých 82 letech.

 

 

 

kopie---frantisek-cerman.jpg

Pan F. Cerman s vnučkou a třitýdenní pravnučkou Karolínkou.

 

 

 

kopie--2----frantisek-cerman.jpg

Pan F. Cerman s těhotnou vnučkou při oslavě 80tých narozenin.

 

 

babicka-a-deda_0001.jpg

Babička a dvě vnučky ve dvou letech.

 

 

babicka-a-deda_0002.jpg

Děda v roce 2004 s moji dcerou Karolínou a mým tátou.

 

 

 

kopie---babicka-a-deda_0001.jpg

31. 7. 2006 - 87 narozeniny babičky

 

 

 

kopie--2----babicka-a-deda_0001.jpg

31. 7. 2006 - 87 narozeniny babičky

 

 

 

Za posledních 7 fotografií bych chtěl moc poděkovat vnučce pana Cermana paní Duškové.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dušková Silvie - Poděkování

22. 1. 2011 13:32

Moc Vám děkuji za zveřejnění na stránkách obce o pohnutém životě mého dědy Františka Cermana.Moc jsem si jej vážila,jelikož to byl člověk,který rozdával sílu,moudrost.Byl vždy pracovitý a pomohl
pokaždé,když bylo třeba.
Je neustále potřeba vědět o těchto lidech, co si prožily.Obdivovala jsem jej a obdivovat budu, že i přes všechny životní útrapy se dožil požehnaného věku 90 let a byl až skoro dokonce velmi vitální.
Nikdy na něj nezapomenu!
Moc ještě jednou děkuji.Vyhrkly mi slzy..... Dušková Silvie.

Roman Janas (admin) - Re: Poděkování

22. 1. 2011 16:25

Vážená paní/slečno, mohl bych Vás poprosit o pár fotografií Vašeho dědečka. Doplnil bych jimi tento článek. Je mi líto, že jsem se s Vašim dědečkem setkal až v nemocnici a nemohl jej poznat blíže.Když mi vyprávěl část toho, co prožil, byla v něm vidět i v 90ti letech mimořádná energie. Zaslouží si, aby se na něj nezapomnělo.

Dušková Silvie - Re: Re: Poděkování

7. 2. 2011 10:45

Dobrý den,fotky dědy pohledám a ozvu se.Mám e-mail:
sidu@email.cz.Nebo zavolejte mobil 603795215